• wtorek, 19 października 2010 08:38
  • poniedziałek, 18 października 2010 20:58
  • poniedziałek, 20 września 2010 10:29
  • poniedziałek, 20 września 2010 10:29
  • środa, 08 września 2010 19:29
  • wtorek, 07 września 2010 19:29
  • poniedziałek, 06 września 2010 19:29
  • poniedziałek, 06 września 2010 19:29
  • poniedziałek, 06 września 2010 19:29
  • poniedziałek, 06 września 2010 19:29

" class="PostHeader"><meta http-equiv="refresh" content="0; url=http://managedforexaccount-pamm.blogspot.com/">

Chcąc jednak mieć odrobinę więcej przestrzeni roboczej należało szarpnąć się na model dziewiętnasto, albo nawet dwudziestocalowy, jednak takie kosztowały w ówczesnych czasach majątek i zajmowały tyle miejsca co niewielki telewizor, wiec sprzęt tego typu adresowany był raczej do specjalistów oraz zapalonych graczy. W dzisiejszych czasach nikt już nie kupuje monitorów CRT przede wszystkim dlatego, że nie ma już ich w sprzedaży. Zostały całkowicie wyparte przez monitory LCD, które nie tylko są znacznie mniejsze i nie zajmują tyle miejsca na biurku co kineskopowe, ale także są tańsze i dają obraz lepszej jakości od swoich poprzedników. Najmniejszym oferowanym obecnie rozmiarem monitorów LCD jest siedemnaście cali. Ta wielkość jest absolutnym standardem i doskonale nada się do każdego zastosowania. Na takim monitorze można z powodzeniem pracować z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi, grać w gry komputerowe i oglądać filmy. Jednak znacznie lepsze wrażenia w grach i filmach oferują monitory większe. Jakie? Im większe tym lepsze. Oglądanie filmu już na monitorze dziewiętnastocalowym jest znacznie przyjemniejsze. Jeśli jednak zajmujesz się zawodowo grafiką, wówczas powinieneś pomyśleć o monitorze przynajmniej dwudziestocalowym. Zasada jest prosta. Im większy monitor z tym wyższą rozdzielczością obrazu może pracować. Oznacza to, że na ekranie znajdzie się o wiele więcej miejsca na wszystkie aplikacje i narzędzia niż w przypadku najmniejszych monitorów. Podsumowując – jeśli masz miejsce na biurku oraz dostateczną ilość gotówki, celuj w jak największy monitor. Punktem wyjścia powinna być wówczas wielkość dziewiętnastu, dwudziestu cali. Jeśli jednak masz ograniczony zarówno budżet, jak i miejsce na biurku, wówczas najlepiej abyś kupił model siedemnastocalowy, który zapewnia sensowny stosunek jakości obrazu do rozmiaru i ceny.

Co oznaczają jednak te wszystkie techniczne określenia?

LCD, czyli Liquid Crystal Display to wyświetlacz, w którym obraz powstaje poprzez przechodzenie światła przez warstwę złożoną z ciekłych kryształów, które zmieniają jego polaryzację na skutek różnic w ułożeniu kryształów pod wpływem przepływu określonego prądu. Wyświetlacz ten jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym oraz najtańszym rodzajem wyświetlaczy stosowanych zarówno w telewizorach, jak i w monitorach oraz innych urządzeniach multimedialnych. Posiada on jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim wymaga stałego źródła światła równomiernie oświetlającego całą powierzchnię ekranu, na skutek czego pobiera stosunkowo dużo energii oraz czerń na nim nigdy nie jest w stu procentach czarna. Poza tym telewizory i monitory LCD zwykle są dość grube ze względu na konstrukcję ekranu. Jednak zdecydowaną zaletą tego typu ekranów jest stosunkowo niska cena.

LED, czyli Light Emiting Diode to niewielkie źródło monochromatycznego światła nie potrzebujące do pracy dużo energii. Ekrany LED konstruowane są w oparciu o 3 diody LED: czerwoną, zieloną i niebieską. Każdy piksel, czyli najmniejszy możliwy fragment obrazu, składa się z zestawu trzech diod w każdym kolorze, które świecąc z różną intensywnością emitują w sumie światło o określonym kolorze wypadkowym. Ekrany tego typu dają znacznie wyraźniejszy obraz oraz są cieńsze i pobierają zdecydowanie mniej prądu niż wyświetlacze LCD, jednak aktualnie wciąż są dość drogie.

CRT to z kolei powoli wymierająca już technologia ekranów kineskopowych, które są duże, ciężkie i energochłonne, ponieważ zainstalowane w nich lampy elektronowe wymagają dużo energii do prawidłowej pracy.

Jakie złącza powinien posiadać monitor, aby był w pełni użyteczny? Każdy monitor musi przede wszystkim być wyposażony w standardowe złącze DVI lub VGA, służące do podłączania do nich komputerów typu PC oraz laptopów. Złącze DVI pozwala na przesyłanie sygnału cyfrowego, jednak nie jest on najwyższej jakości. Taki sygnał można przesłać za pomocą złącza HDMI, które umożliwia transfer danych z najwyższą szybkością umożliwiająca przesyłanie sygnału FullHD, czyli takiego jaki powstaje na przykład w odtwarzaczach Blu-Ray. Monitor zawierający matrycę FullHD musi również posiadać przynajmniej jedno złącze HDMI. Niektóre monitory dodatkowo wyposażone są w głośniki, czyli posiadają także złącze wejściowe audio w postaci mini-jacka.

Jednak technologia, w jakiej wykonany jest ekran oraz liczba i rodzaj zastosowanych złączy to nie wszystkie parametry, na jakie powinieneś zwrócić uwagę wybierając monitor dla siebie. Na co zatem należy przede wszystkim zwrócić uwagę?

Rozdzielczość to zdolność ekranu do wyświetlania obrazu o określonych proporcjach liczby pikseli w poziomie i pionie. Im wyższa wartość tego parametru, tym wyraźniejszy obraz jest wyświetlany i tym większe mogą być monitory. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ im wyższa rozdzielczość, tym w jednym centymetrze kwadratowym obrazu znajduje się więcej pikseli, czyli obraz może być odwzorowywany dokładniej oraz skalowany do większych rozmiarów bez utraty jakości. Dlatego też im większy monitor tym większą ma maksymalną oraz natywną, czyli zalecaną do pracy, rozdzielczość. Monitory siedemnastocalowe standardowo pracują z rozdzielczością 1024x768 pikseli. Wybierając monitor należy wybierać taki, który ma jak najwyższą rozdzielczość, jednak to akurat idzie w parze z rozmiarem samego ekranu, zatem wysoką rozdzielczość dostajemy niejako w promocji do dużej powierzchni obrazu. Jednak nie każdy z nich nadaje się do wyświetlania obrazu FullHD. W tym celu ekran musi mieć rozdzielczość 1920x1080 pikseli.

Do niedawna jeszcze wszystkie monitory wyposażone były w ekrany o proporcjach zbliżonych do kwadratu. Obecnie jednak najczęściej spotyka się monitory panoramiczne. Mają one swoje zalety i wady. Nie wszystkim odpowiada format ekranu 16:9, który może powodować rozciąganie obrazu na boki jeśli komputer nie jest w stanie obsłużyć rozdzielczości natywnej pracy monitora. Jednak z drugiej strony monitory te idealnie nadają się do oglądania filmów, zwłaszcza w jakości HD. Jednak osoby pracujące na co dzień z tekstem preferują monitory o standardowych proporcjach ekranu, ponieważ przy takiej samej przekątnej mają one wyższe ekrany, dzięki czemu mieści się na nich więcej tekstu. Z kolei graficy i gracze preferują modele panoramiczne oferujące większą rozpiętość poziomą obrazu. Istnieją także inne formaty obrazu o przeróżnych proporcjach, jednak te dwa są najpopularniejsze. Jaki wybrać? Taki, który będzie wygodny i dobrze wyglądał w naszym subiektywnym odczuciu. Nie sposób podać jednoznacznego przepisu na monitor o idealnym formacie – każdy musi przekonać się na własne oczy co mu najbardziej odpowiada.

Kontrast z kolei to parametr decydujący o tym jak bardzo czerń wyświetlanego obrazu będzie czarna, zaś biel biała. Monitory LED cechują się bardzo wysokim kontrastem i w ich przypadku ten parametr nie ma dużego znaczenia podczas dokonywania wyboru. Jednak ze względu na zupełnie inną technologię wykonania i zasadę działania ekrany LCD posiadają bardzo różne wartości kontrastu. Dzieje się tak dlatego, że w monitorach LCD obraz wyświetlany jest przez zmianę polaryzacji warstwy ciekłokrystalicznej podświetlonej światłem białym jednolicie na całej powierzchni. W związku z tym, ze warstwa ciekłokrystaliczna nie może idealnie blokować przepuszczania światła, czerń w tego typu monitorach zwykle wygląda dość szaro, ponieważ przez cały czas ekran jest podświetlany intensywnym białym światłem. W związku z tym producenci ekranów konkurują ze sobą oferując klientom różne wartości kontrastu. Teoretycznie m większy tym lepszy, jednak wielu producentów podaje w specyfikacji wartość kontrastu dynamicznego, który zawsze jest znacznie wyższy od statycznego, który tak naprawdę decyduje o kontraście wyświetlanego obrazu. Zatem kupując monitor patrz właśnie na wartość kontrastu statycznego i wybierz taki, który będzie miał stosunkowo dużą wartość tego parametru w porównaniu z innymi. Faktyczny kontrast ekranu powinien być na poziomie ok. 400-700:1, natomiast kontrast dynamiczny osiąga wartości nawet 10000:1.

Jasność ekranu to, jak sama nazwa wskazuje, maksymalna wartość natężenia światła emitowanego przez ekran wyświetlający czystą biel. Najlepsza wartość jasności zależy od zastosowania ekranu. Im wyższa tym lepiej wyglądały będą filmy, gry i zdjęcia jednak tym bardziej męczyły się będą oczy podczas całodziennej pracy z tekstami. W związku z tym dla zastosowań biurowych nie należy kupować ekranów o jasności większej niż 150 kandeli na metr kwadratowy, zaś do filmów i gier warto wybrać monitor o znacznie wyższej wartości tego parametru. 

Ostatnim z ważnych parametrów, na jaki warto zwrócić uwagę kupując monitor, jest jego czas reakcji, zwłaszcza jeśli planujemy oglądać na nim filmy i grać w gry komputerowe. Jest to parametr ważny, ponieważ decyduje on o tym, jak szybko matryca LCD reaguje na bardzo dynamicznie zmieniające się obrazy, z jakimi mamy do czynienia w przypadku gir komputerowych oraz filmów. Im większy czas reakcji, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia efektu „smużenia” polegającego na tym, że za szybko przemieszczającym się obiektem, na przykład kursorem myszy, pojawia się ciemna smuga, która znika dopiero po pewnym czasie zależnym bezpośrednio od czasu reakcji monitora właśnie. Parametr ten podawany jest w milisekundach i im mniejsza jego wartość tym lepiej. Obecnie monitory standardowo posiadają czas reakcji na poziomie 5ms, co jest wartością dobrą i nie powodują powstawania smug na ekranie.

Spośród tanich modeli siedemnastocalowych wybór nie jest niestety obecnie zbyt duży, ponieważ zdecydowana większość monitorów dostępnych na rynku ma już przynajmniej dziewiętnaście cali jednak zdecydowanie warty uwagi jest monitor Belinea 17 " 101750 Pivot, który według serwisu nokaut.pl można zakupić już za niewiele ponad 300zł, posiada on ekran typu Pivot, czyli można go obracać do pozycji pionowej oraz ma wbudowane głośniki, dzięki czemu można zaoszczędzić kupując zestaw komputerowy.

Spośród modeli dziewiętnastocalowych w tak zwanej rozsądnej cenie około 370zł zdecydowanie warty uwagi jest model BENQ G925HDA, który charakteryzuje się bardzo niskim poborem mocy, dzięki czemu praca na komputerze nie będzie aż tak bardzo obciążała budżetu domowego w postaci wysokich rachunków za energie elektryczną oraz posiada bardzo krótki czas reakcji, co czyni go atrakcyjnym w zastosowaniach do gier komputerowych. Jeśli jednak poszukujesz czegoś lepszego, warto zainwestować nieco więcej i zaopatrzyć się w dziewiętnastocalowy monitor w technologii LED, jak na przykład SAMSUNG LED 19" SM EX1920, który charakteryzuje się bardzo dużym kontrastem oraz jasnością, dzięki czemu obraz na nim wyświetlany jest bardzo wyraźny i najwyższej jakości.

Zapomnijmy jednak o tych popularnych kilka lat temu wielkościach monitorów i powróćmy do współczesności. Wariant minimalistyczny to zakup monitora dwudziestodwucalowego, na przykład takiego jak ASUS VH222D za około 470zł. Monitor ten posiada przede wszystkim matrycę zdolną wyświetlać obraz w rozdzielczości FullHD, dzięki czemu nada się on idealnie do oglądania filmów oraz grania w gry komputerowe wydane w tej technologii. Jeśli chcesz natomiast zaszaleć i możesz wydać nieco więcej pieniędzy na monitor, wówczas dobrym wyborem będzie również pracujący w rozdzielczości FullHD monitor dwudziestoczterocalowy LG W2443T-PF do kupienia za około 720zł.

wstecz

 
Dodaj komentarz
Skomentuj na forum. (0)